Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » SAIT u 8letého pacienta se závažnou AD

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

SAIT u 8letého pacienta se závažnou AD

27. 6. 2024

Dobrý den,

doporučili byste prosím SAIT u 8letého pacienta se závažnou atopickou dermatitidou se senzibilizací na roztoče? Přítomna vodnatá sekrece z nosu, rozsáhlá ložiska ekzému, intenzivní svědění, šupinatění, lichenifikace. Podávaná lokální i systémová léčba (antihistaminika, přechodně kortikoidy) jen s částečným efektem. Fototerapie vedla ke zhoršení nálezu.

Děkuji za vyjádření.

Sdílet

Reakce: 4

Dobrý den, indikace SAIT je v rukou alergologa u bronchiálního astmatu. U tohoto pacienta se zdá hlavní obtíží ekzém a rýma. Dermatolog musí zmínit možné zhoršení ekzému, nesmí se též provádět při výrazné exacerbaci onemocnění. Na našem pracovišti SAIT u ekzému neindikujeme, takže zkušenost nemáme. Spíše jdeme cestou režimových opatření.

Dobrý den, Váš dotaz je spíše mířen na alegologa, jak píše paní prof. Jedličková. Dermatologové většinou s podáváním specifické alergenové imunoterapie nemají zkušenosti, ale zase mají možnost u dětí s těžkou formou atopické dermatitidy, kdy intenzivní lokální terapie a fototerapie nevedly ke kontrole onemocnění, podat velmi účinnou moderní cílenou léčbu v rámci centrové péče.

Dobrý den, vzhledem k popisu potíží pacienta bych zvážila celkovou léčbu dupilumabem. Přikládám úhradová kritéria k léčbě: " Dupilumab je hrazen dětským a dospívajícím pacientům od 6 let věku do dosažení 18 let s těžkou formou atopické dermatitidy, u kterých indikovaná maximalizovaná lokální terapie a dostupné vyšší typy léčby jako je fototerapie nebo balneoterapie nevedly ke kontrole onemocnění." viz prehledy.sukl.cz/prehled_leciv.html#/leciva/0238479

Dobrý den, zcela souhlasím s prof.Jedličkovou. SAIT je v indikaci AB u alergologa. Ovšem dle našich zkušeností může dojít v rámci této terapie ke zhoršení ekzému, proto je nutná opatrnost. Pokud se jedná o závažnou atopickou dermatitidu, také bych volila systémovou léčbu dupilumabem a se SAIT bych vyčkala.