» Přehled případů » Atopická dermatitida » Léčba atopické dermatitidy u pacientky po nefrektomii

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Léčba atopické dermatitidy u pacientky po nefrektomii

20. 2. 2023

Vážené odborné kolegium,
ráda bych se Vás zeptala na možnost léčby mé pacientky. Jde o 33 letou pacientku s těžkou formou atopické dermatitidy. Pacientka prodělala jednostrannou nefrektomii pro vrozenou malformaci a afunkci ve 23 letech. Po konzultaci nefrologa byl cyklosporin z celkové léčby vyloučen vzhledem k možnosti poškození jediné zdravé ledviny. Byl nasazen off label Methotrexat, který pacientka medikovala v dávce 7,5 mg týdně a po 2 měsících dávka zvýšena na 15 mg týdně. Následně došlo k rozvoji akutní non obstruktivní pyelonefritidy s nutností hospitalizace. Methotrexat byl vysazen. Je tato pacientka indikována k zahájení terapie Dupilumabem resp. splňuje kriterium intolerance nebo kontraindikace konvenční systémové terapie?
Moc děkuji za Váš názor.

Sdílet

Reakce: 4

Dobrý den,
domnívám se, že nejen u pacientky s jednou ledvinou je akutní pyelonefritida vyžadující hospitalizaci závažná infekce, která je kontraindikací podávání MTX, tudíž lze považovat podmínku indikačních kritérií úhrady dupilumabu za splněnou.

Dobrý den,

mám stejný názor jako paní profesorka Cetkovská - z mého pohledu je nasazení dupilumabu plně indikované a obhajitelné i z pohledu úhradových kritérií

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 20. 2. 2023 14:40

Zcela jistě splňuje akutní non obstruktivní pyelonefritida s nutností hospitalizace kritérium kontraindikace konvenční systémové terapie.

Dobry den,
taky souhlasim s kolegy. Mate potvrzeni, ze cyklosporin jen kontraindikovan a po methotrexatu vznikla pyelonefritida, protoze nelze pokracovat v methotrexatu. Tim padem, ma splneno, ze ma za sebou jednu systemovou terapie s kterou nelze pokracovat protoze je rizikova