» Přehled případů » Atopická dermatitida » Jak dlouho před plánovaným těhotenstvím vysadit cyklosporin

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Jak dlouho před plánovaným těhotenstvím vysadit cyklosporin

23. 4. 2024

Dobrý den,
mám otázku týkající se cyklosporinu u žen - jak dlouho před plánovaným těhotenstvím doporučujete vysadit? Máte případně zkušenosti s pokračováním užívání cyklosporinu v těhotenství pokud je ekzém závažný? Pokud ano, jakou dávku doporučujete?
Děkuji předem za odpověď.

Sdílet

Reakce kolegia: 3

Většina zpráv o užití cyklosporinu v graviditě se týká žen po transplantacích. Cyklosporin bývá tedy nasazován tam, kde je signifikantní dopad na kvalitu života. Cyklosporin v graviditě bývá spojován s rizikem předčasných porodů, nízkou porodní hmotností novorozenců. Komorbidity jako jsou hypertenze, preeklampsie a gestační diabetes mellitus byly zjištěny ve vyšší incidenci ve srovnání se standardní populací. Literární zdroje u žen exponovaných cyklosporinu v graviditě jsou značně limitovány na kazuistická sdělení a data z registrů. Je proto velmi obtížné jednoznačně určit rizika této terapie v graviditě, tedy zda riziko souvisí s expozicí cyklosporinu samotného či zda je asociace s preexistujícím onemocněním nastávajících matek. Není-li takováto terapie imunosupresivního typu nezbytná, měla by být vysazena.
Cyklosporin prostupuje placentou a koncentrace u fetu/novorozenců se pohybuje v rozmezí 37 až 64% koncentrací u matky. Metabolity cyklosporinu přítomné v krvi matek v době porodu mohou být měřeny v pupečníkové krvi u dětí.
Britská revmatologická společnost uvádí, že cyklosporin je kompatibilní pro užití v graviditě a v době kojení v nejnižších možných efektivních dávkách-
Zvířecí modely studií prokázaly reprodukční toxicitu manifestovanou zvýšenou pre- a postnatální mortalitou.
Dle FDA řadí lék do kategorie "C". V literatuře se zcela ojediněle objevily i zprávy o úspěšném nasazení cyklosporinu pro psoriázu v graviditě.
Dle SPC NENÍ tento lék doporučován k terapii v graviditě i v době kojení. Neexistují adekvátní kontrolované klinické studie u těhotných žen.
Cyklosporin je vylučován především žlučí, pouze 6 % podané perorální dávky je vylučováno močí a pouze 0,1 % je vylučováno močí v nezměněné formě. Mutagenní nebo teratogenní účinky cyklosporinu nebyly potvrzeny v žádném ze standardních testovacích systémů při perorálním podání .
K otázce vysazení léku před plánovaným početím pouze následující:
Údaje o konečném poločase cyklosporinu se velmi liší, záleží na použité metodě stanovení a vzorku populace. Terminální poločas se pohybuje v rozmezí mezi 6,3 hodin u zdravých pacientů až 20,4 hodin u pacientů s těžkou poruchou funkce jater. Eliminační poločas u pacientů po
transplantaci ledvin byl přibližně 11 hodin s rozmezím mezi 4-25 hodinami.

Ke koncízní zprávě doc. Salavce doplňuji. Vzhledem k tomu, že atopický ekzém není život ohrožující, před graviditou bych cyklosporin vždy vysadila. Jeden měsíc by měl být dostatečný interval, při delším intervalu se už může začít horšit ekzém. Plánování je někdy obtížné. Pokud pacientka otěhotní během užívá cyklosporinu, dop. vysadit co nejdříve

Souhlasim s doc. Salavcem a prof. Jedlickovou, kazdopadne cyklosporin neni teratogenni lek a u pacientky s hodne tezkym ekzemem nevysazoval bych predtim nez otehotni. Jakmile se zjisti, ze je tehotna bych cyklosporin samozrejme vysadil, ale pokud dojde ke zhorseni a lokalni lecba nebude dostacujici, cyklosporin bych nasadil znovu. Exacerbace atopicke dermatitidy s pripadnou impetiginizaci povazuji za rizikovejsi nez samotny cyklosporin. Uz jsme meli pacientky s dg. tezkyho pemfigoidu gestationis ktere museli k prednisonu uzivat i cyklosporin pri tehotenstvi.