Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Reakce: 5
Dobrý den,
pacienty vždy přes nasazením dupilumabu oftalmologicky vyšetřujeme. Oční lékař by měl eventuálně v případě u této pacientky poukázat na možnost zvýšených komplikací. Obvykle však z našich zkušeností vyplývá, že oční komplikace bývají pouze přechodné a po adekvátní oftalmologické terapii ustupují a pacientka by tak z terapie dupilumabem jistě profitovala.
Dobrý den,
souhlasím s kolegyní, oční vyšetření je u Vaší pacientky vhodné.
Při léčbě dupilumabem je nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem konjunktivitida u 8,6–22,1 % pacientů s AD (11 studií s dupilumabem), z reálných klinických dat s max. výskytu do 40 %, průměrně u 26,1 %. Oproti tomu oční komplikace u našich pacientů z registru byly hlášeny pouze u 2,5 % (konjunktivitida, keratokonjunktivitida a zhoršení konjunktivitidy). /Dupilumab for the treatment of atopic dermatitis: real-world data from the Czech Republic BIOREP registry. J Dermatolog Treat. 2022 Feb 21:1-9./
Nicméně, oční postižení je u atopické dermatitidy časté (viz dotaz z 27.8.21): incidence se popisuje v rozmezí 25 - 42% a pacienti s AD mají zvýšené riziko vývoje keratokonu, katarakty, glaukomu, blefaritidy a alergické atopická, vernální a infekční (kerato-) konjunktivitidy /Chen JJ, et al. J Am Acad Dermatol 2014;70(3):569–75; Thyssen JP, et al. J Am Acad Dermatol 2017;77(2):280–6./
Z údajů z registru Biorep-AD bylo oční postižení přítomno u 29,2 % pacientů před zahájením biologické léčby, nejčastější byla atopická konjunktivitida (12,3 %), atopická keratokonjunktivitida (5,5 %), keratokonus (4,1 %) a keratitida (4,1 %). Průměrná délka trvání očního postižení byla u sledovaných pacientů 14,1 let s minimem 0 let, mediánem 11,0 let a maximem 49,0 let (publikováno Čes-slov Derm, 2021, 3).
Použití dupilumabu je u těchto pacientů vhodné.
Dobrý den,
vzhledem k uváděným oftalmologickým problémům bych u pacientky preferoval léčbu malými molekulami - aktuálně již má úhradu baricitinib. Ten by měl být z tohoto pohledu bezproblémový. Biologickou léčbu dupilumabem bych rezervoval do dalších linií pro případ, že by terapie inhibitory janusových kináz nebyla dostatečně efektivní. Souběžná lokální oftalmologická terapie za pravidelných kontrol očním lékařem je vhodná v každém případě.
Martin Tichý
Ve shodě s Dr. Tichým bych preferovala malé molekuly a v případě selhání ev. dupilumab.
Souhlasim s kolegy. Obe varianty jsou mozne. Zalezi jake druh konjunktivitidy ma, jak dlouho ataky trvaji, jak reaguje na lokalni lecbu atd. Kazdopadne urcite pro ni je mozna moderni terapie, at biologicka nebo malymi molekulami.
Vyjádření lékaře k doporučení kolegia
Velmi děkuji za všechna vyjádření.
Tazatel byl s doporučeními spokojen