» Přehled případů » Atopická dermatitida » Dupilumab a riziko očních komplikací

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Dupilumab a riziko očních komplikací

29. 6. 2022
Dobrý den, prosím o vyjádření k mému dotazu: Mám v péči pacientku, 21 let, závažnou atopickou dermatitidou trpí od dětství, EASI dle období 20-40. Topická léčba, fototerapie jen s přechodným efektem, cyklosporin špatně snášela, po methotrexátu opakovaně elevace jaterních testů. Plánuji odeslání do centra biologické léčby. Vedle úporných kožních projevů trpí pacientka častými očními záněty. Jaký je Váš pohled z reálné praxe na výskyt očních komplikací při biologické léčbě? Nechci u pacientky vzbudit naděje, pokud by u ní tato léčba nebyla vhodná.
Sdílet

Reakce: 6

Dobrý den,

pacienty vždy přes nasazením dupilumabu oftalmologicky vyšetřujeme. Oční lékař by měl eventuálně v případě u této pacientky poukázat na možnost zvýšených komplikací. Obvykle však z našich zkušeností vyplývá, že oční komplikace bývají pouze přechodné a po adekvátní oftalmologické terapii ustupují a pacientka by tak z terapie dupilumabem jistě profitovala.

Dobrý den,
souhlasím s kolegyní, oční vyšetření je u Vaší pacientky vhodné.
Při léčbě dupilumabem je nejčastěji hlášeným nežádoucím účinkem konjunktivitida u 8,6–22,1 % pacientů s AD (11 studií s dupilumabem), z reálných klinických dat s max. výskytu do 40 %, průměrně u 26,1 %. Oproti tomu oční komplikace u našich pacientů z registru byly hlášeny pouze u 2,5 % (konjunktivitida, keratokonjunktivitida a zhoršení konjunktivitidy). /Dupilumab for the treatment of atopic dermatitis: real-world data from the Czech Republic BIOREP registry. J Dermatolog Treat. 2022 Feb 21:1-9./
Nicméně, oční postižení je u atopické dermatitidy časté (viz dotaz z 27.8.21): incidence se popisuje v rozmezí 25 - 42% a pacienti s AD mají zvýšené riziko vývoje keratokonu, katarakty, glaukomu, blefaritidy a alergické atopická, vernální a infekční (kerato-) konjunktivitidy /Chen JJ, et al. J Am Acad Dermatol 2014;70(3):569–75; Thyssen JP, et al. J Am Acad Dermatol 2017;77(2):280–6./
Z údajů z registru Biorep-AD bylo oční postižení přítomno u 29,2 % pacientů před zahájením biologické léčby, nejčastější byla atopická konjunktivitida (12,3 %), atopická keratokonjunktivitida (5,5 %), keratokonus (4,1 %) a keratitida (4,1 %). Průměrná délka trvání očního postižení byla u sledovaných pacientů 14,1 let s minimem 0 let, mediánem 11,0 let a maximem 49,0 let (publikováno Čes-slov Derm, 2021, 3).
Použití dupilumabu je u těchto pacientů vhodné.

Dobrý den,
vzhledem k uváděným oftalmologickým problémům bych u pacientky preferoval léčbu malými molekulami - aktuálně již má úhradu baricitinib. Ten by měl být z tohoto pohledu bezproblémový. Biologickou léčbu dupilumabem bych rezervoval do dalších linií pro případ, že by terapie inhibitory janusových kináz nebyla dostatečně efektivní. Souběžná lokální oftalmologická terapie za pravidelných kontrol očním lékařem je vhodná v každém případě.

Martin Tichý

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 29. 6. 2022 10:28

Ve shodě s Dr. Tichým bych preferovala malé molekuly a v případě selhání ev. dupilumab.

Souhlasim s kolegy. Obe varianty jsou mozne. Zalezi jake druh konjunktivitidy ma, jak dlouho ataky trvaji, jak reaguje na lokalni lecbu atd. Kazdopadne urcite pro ni je mozna moderni terapie, at biologicka nebo malymi molekulami.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Velmi děkuji za všechna vyjádření.

Tazatel byl s doporučeními spokojen