Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Ráda bych se touto cestou zeptala členů odborného kolegia z center biologické léčby na několik praktických otázek. Občas od pacientů tyto dotazy dostávám a ráda bych jim uměla odpovědět:
Za jak dlouho se (správně indikovaný) pacient dostane k biologické léčbě? Liší se dle kraje? Je odlišné u dětských a dospělých pacientů?
Předem děkuji za odpovědi.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Reakce: 4
Dobry den,
pokud pacient splnuje uhradove kriteria k nasazeni biologicke terapie, pak zalezi na kapacitu jednotlivych center. Dle mych informacich vetsina center biologicke terapie leci i detske pacienti. U nas doba do nasazeni biologicke terapie u spravne indikovaneho pacienta je cca 1 mesic.
Při naplnění úhradových kritérií jde v zásadě jednak o rozpočty, pak tak také personální kapacitu centra. Administrativně je pacient na biologické terapii náročnější. Centra mají v péči jak dospělé, tak dětské pacienty. Doba nasazení u připraveného pacienta včetně předchozích nutných vyšetření laboratorních je většinou v řádu 1-2 měsíců.
Dobrý den,
pokud máte na mysli pacienta, který je již odeslán do centra biologické léčby "připravený" - tzn. u dospělého pacienta selhala alespoň jedna metoda konvenční imunosupresivní terapie (nejčastěji cyklosporin), u dětí a adolescentů selhala fototerapie, pak je nasazení biologické léčby či léčby JAK inhibitory zpravidla otázkou několika dní, maximálně týdnů - to závisí na možnostech jednotlivých center. Pokud pacient takto "připravený" není, je to samozřejmě mnohem složitější a velice individuální, kdy záleží na odpovědi na výše uvedenou konvenční terapii a její toleranci
Dobrý den,
u nás je dostupnost biologické léčby u dětí cca do 1 měsíce, dle stavu i dříve, ale záleží na léčbě, kterou již měl pacient v minulosti a splňuje nebo nesplňuje tak indikační kritéria daná pro biologickou terapii. Pokud je splňuje, pak bývá dostupnost velmi brzy.