Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » Dostupnost biologické léčby

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Dostupnost biologické léčby

8. 11. 2023

Ráda bych se touto cestou zeptala členů odborného kolegia z center biologické léčby na několik praktických otázek. Občas od pacientů tyto dotazy dostávám a ráda bych jim uměla odpovědět:

Za jak dlouho se (správně indikovaný) pacient dostane k biologické léčbě? Liší se dle kraje? Je odlišné u dětských a dospělých pacientů?

Předem děkuji za odpovědi.

Sdílet

Reakce: 4

Dobry den,
pokud pacient splnuje uhradove kriteria k nasazeni biologicke terapie, pak zalezi na kapacitu jednotlivych center. Dle mych informacich vetsina center biologicke terapie leci i detske pacienti. U nas doba do nasazeni biologicke terapie u spravne indikovaneho pacienta je cca 1 mesic.

Při naplnění úhradových kritérií jde v zásadě jednak o rozpočty, pak tak také personální kapacitu centra. Administrativně je pacient na biologické terapii náročnější. Centra mají v péči jak dospělé, tak dětské pacienty. Doba nasazení u připraveného pacienta včetně předchozích nutných vyšetření laboratorních je většinou v řádu 1-2 měsíců.

Dobrý den,
pokud máte na mysli pacienta, který je již odeslán do centra biologické léčby "připravený" - tzn. u dospělého pacienta selhala alespoň jedna metoda konvenční imunosupresivní terapie (nejčastěji cyklosporin), u dětí a adolescentů selhala fototerapie, pak je nasazení biologické léčby či léčby JAK inhibitory zpravidla otázkou několika dní, maximálně týdnů - to závisí na možnostech jednotlivých center. Pokud pacient takto "připravený" není, je to samozřejmě mnohem složitější a velice individuální, kdy záleží na odpovědi na výše uvedenou konvenční terapii a její toleranci

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 9. 11. 2023 11:53

Dobrý den,

u nás je dostupnost biologické léčby u dětí cca do 1 měsíce, dle stavu i dříve, ale záleží na léčbě, kterou již měl pacient v minulosti a splňuje nebo nesplňuje tak indikační kritéria daná pro biologickou terapii. Pokud je splňuje, pak bývá dostupnost velmi brzy.

MUDr. Blanka Pinková, Ph.D.
MUDr. Blanka Pinková, Ph.D. 14. 11. 2023 09:53