Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » Zkušenosti s podáním dupilumabu u dětí

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Zkušenosti s podáním dupilumabu u dětí

30. 5. 2024

Dobrý den, chtěl bych se zeptat na dosavadní zkušenosti s podáním dupilumabu u dětí, kolik pediatrických pacientů je v České republice aktuálně léčeno, jak dlouho? Lze dohledat nějaké statistiky/data z registru? Dohledal jsem na toto téma článek z r. 2021 (Kojanová M, et al. Atopická dermatitida v registru BIOREP. Čes-slov Derm, 96, 2021, No. 3, p. 97–160). Zajímalo by mne osobně - mám v péči pacienta, 9 let, který by dle mého názoru splňoval kritéria pro léčbu dupilumabem (závažná atopická dermatitida, lokální terapie nedostačující, výrazný vliv na psychiku, trvale antihistaminika ke zmírnění svědění). Matka se ale biologické léčby obává, rád bych ji i touto cestou přesvědčil. Děkuji.

Sdílet

Reakce: 3

Dobrý den,
na našem pracovišti je léčeno 5 dětí dupilumabem, z toho 2 děti od 8 let a jeden chlapec již od 6 let, 2 děti jsou dospívající. Všechny děti mají ekzémové projevy velmi zlepšené a léčbu výborně tolerují. Některé děti s aplikací 1x měsíčně chodí na aplikaci injekce na naši ambulanci. Přeji, aby i Váš pacient, pokud splňuje kritéria, dostal účinnou terapii. Ještě připomínám pro hodnocení používat dětský dotazník kvality života.

Dobrý den,
oproti citované práci z dat registru BIOREP za rok 2022, se počet pacientů s atopickou dermatitidou (AD) v roce 2023 zvýšil na 1 346 pacientů. Celkem 160 pacientů bylo mladších 18 let a z toho 113 pacientů mladších 15 let. Celkem 54 pacientů bylo ve věkové kategorii 0 až 9 let, což ukazuje na zvýšený počet léčených v této věkové kategorii (Souhrnná zpráva BIOREP za rok 2023, přijato Čs.dermatologie, 2024, 2). Léčba těžké AD u dětí je obtížná, lokální terapie kortikoidy je zatížena celkovou absorpcí s možnou supresí hypotalamicko – adrenální osy, topické kalcineurinové inhibitory jsou omezeny preskripcí, fototerapie je často u malých dětí obtížná vzhledem k omezené spolupráci, systémové léčba je v off-label použití a současně může vyvolat nežádoucí účinky a je nutná pravidelná monitorace. Dupilumab představuje revoluci v léčbě AD, podobně jako použití biologické léčby u psoriázy. Data o účinnosti dupilumabu v reálné klinické praxi (Napolitano M. et al. Paediatr Drugs. 2022 Nov;24:671-678) dokonce převyšují údaje z klinické studie u dětí (LIBERTY AD PEDS) a schválení léčby od 6 měsíců věku (www.ema.europa.eu/cs/documents/product-information/dupixent-epar-product-information_cs.pdf) ukazuje na bezpečnost preparátu. Jak v klinických studiích, tak v klinické praxi je možným nežádoucím účinkem konjunktivitida, či reakce v místě vpichu a neukazují se varovné signály o bezpečnosti. Současně, u závažné AD, časné zahájení léčby snižuje možnost vývoje atopických komorbidit a výrazně zlepšuje kvalitu života dítěte. Léčbu dupilumabem u dítěte se závažnou AD lze proto jednoznačně doporučit.

Dobrý den, na našem pracovišti máme asi 25 dětí léčených dupilumabem (přesná statistika je v Biorepu). Nejmenší dítě je 5 leté. Naše zkušenosti jsou vynikající, velmi efektní preparát s minimem nežádoucích účinků. Za nás mohu jen doporučit. Pro 9 letého pacienta je aplikace 2x měsíčně, ale obvykle tyto děti s tím nemívají problém a časem si již aplikují preparát samy, nebo jejich rodiče.