Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Reakce: 2
Dobrý den, našla jsem v literatuře publikovaný dle autorů první podobný případ Laine Ludriksone z Department of Dermatology University Hospital Jena: Effectiveness and safety of dupilumab for atopic dermatitis in a liver transplant recipient: a case report v JDDG DOI: 10.1111/ddg.14074 také při léčbě takrolimem a jinak starší článek o 14% výskytu atopie u dětí po transplantaci jater. Rozhodnutí o vhodnosti léčby v tak složitém případě by muselo být jistě po domluvě s transplantologem a pediatrem.
Dobrý den,
koincidence uvedených onemocnění a stavu po opakované orgánové transplantaci je jistě velmi vzácná, jak konečně popisuje i paní prof. Cetkovská s odkazem na odbornou literaturu. Osobně jsem obdobný případ neřešil. Na základě popsaného stavu se domnívám, že kožní nález s obrazem těžké atopické dermatitidy musí být pro pacienta nesmírně zatěžující, proto bych biologickou léčbu dupilumabem viděl jako optimální východisko z dané situace s předpokladem stabilizace AD a současně s minimálním negativním dopadem na funkci štěpu - na rozdíl od konvenčních imunosupresiv dupilumab nevykazuje významnou hepatotoxicitu. Finální slovo, jak již bylo řečeno, bude mít samozřejmě ošetřující internista.