Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.
Reakce: 1
Dobrý den,
nemám osobní zkušenost s Job sy, nicméně dle literatury, v dotazu popsané příznaky nesplňují kritéria autosomálně dominantního hyper IgE syndromu (Job sy/Hyperimunoglobulin E syndrom recidivující infekce - HIES) = syndrom opakovaných stafylokokových abscesů, sinopulmonálních infekcí a těžkého ekzému.
Posílám souhrn literatury s doporučenou diagnostikou onemocnění na základě klinických a laboratorních nálezů a identifikací genetického defektu. V případě potřeby mohu dodat tabulku dg kritérií HIES a dif.dg. onemocnění spojených s elevací IgE (formát odpovědí nepodporuje vkládání tabulek).
S pozdravy
Mk
HIES:
- charakteristické rysy obličeje, kosterní nálezy, opakující se infekce (zejména bakteriální a kandidové), dermatitida
- kromě zvýšené hladiny sérového IgE existují abnormality v zánětlivém procesu a související defekty imunitní regulace.
Většina pacientů s AD-HIES má poruchu převodu signálu a aktivátoru transkripce 3 (STAT3), která je kódována na chromozomu 17q21, nejběžnějšími uváděnými mutacemi jsou dominantně negativní mutace v oblastech Src homologie 2 (SH2) a DNA-vazebné domény (DBD) STAT3 . Defekty v dráze JAK-STAT vedou k narušení diferenciace a funkce T pomocné buňky typu 17 (Th17). Poruchy STAT3 vedou ke zhoršení funkce Th17. Náchylnost k infekci je částečně způsobena poruchou funkce Th17, která má za následek sníženou proliferaci neutrofilů a chemotaxi, snížený zánět a zvýšenou náchylnost k kandidám a bakteriálním infekcím. Porucha STAT3 také vede k narušení diferenciace T pomocných buněk typu 9 (Th9). Snížená sekrece IL-9 u HIES může přispět k relativnímu nedostatku alergie navzdory zvýšené produkci IgE v HIES.
HIES je klinicky charakterizován dermatitidou a opakujícími se infekcemi (hlavně bakteriálními sinopulmonálními a kožními infekcemi). Výskyt potravinové alergie a anafylaxe je významně nižší u pacientů s HIES ve srovnání s pacienty s atopickou dermatitidou a podobně zvýšenými hladinami IgE.
Klinické projevy (85 pacientů Registru United States Immunodeficiency Network -USIDNET):
● Kožní abscesy (74%)
● Ekzém (58%)
● Další alergická onemocnění (alergie na léky 43%, potravinová alergie 38%)
● Zachované primární zuby (41%)
● Zlomeniny (39%)
● Skolióza (34%)
● Rakovina (7%)
Kožní projevy jsou nejzřetelnějším klinickým nálezem. Začínají během prvních několika týdnů života papulopustulozními projevy, krustami, začíná na obličeji, hlavě a šíří se na horní části trupu, ramen a hýždí. Přechází do ekzematózní, impetiginizované, silně svědivé vyrážky podobné atopické dermatitidě (obrázek). Pacienti obvykle postrádají další běžné atopické příznaky, jako je sípání, potravinové alergie, senná rýma a další alergické projevy nebo rodinná anamnéza atopie. Kožní infekce často začínají v raném dětství, včetně abscesů, furunklů a celulitidy, což často vede k lymfadenitidě. Stafylokokové abscesy se často vyvíjejí na a kolem obličeje, krku a pokožky hlavy a mohou postrádat klasické příznaky a příznaky zánětu, nebo mohou být střídavě erytematózní, teplé a citlivé. Nejběžnějšími mikroorganismy infikujícími kůži jsou S. aureus a C. albicans.
Pacienti s HIES mohou mít významné infekce, přesto zůstávají afebrilní a cítí se dobře. Infekce plic jsou druhým nejčastějším projevem s průměrným věkem 10,5 měsíce při první infekci. Pacienti mají často chronické infekce horních cest dýchacích s přetrvávajícími a nebo opakovanými epizodami sinusitidy, hnisavé otitis media a mastoiditidy, které mohou vyžadovat chirurgický zákrok. Plicní infekce, které jsou nejčastěji způsobeny S. aureus, se opakují a mohou být život ohrožující a byly hlášeny oportunní plicní infekce. Mezi další nepulmonální oportunní infekce patří mukokutánní kandidóza, dystrofické nehty v důsledku chronické infekce C.albicans, endemické mykózy, infekce kryptokoky, obvykle meningitida, infekce histoplazmózy, obvykle postihující GIT, coccidioides meningitis.
Typické jsou rysy obličeje – široký nos, hluboce posazené oči, výrazné čelo, dolní ret a široký nos lze pozorovat již v kojeneckém věku, později matná konzistence pokožky
Abnormality skeletu - Abnormality skeletu a zubů a zpomalení růstu, vysoký výskyt skoliózy a osteoporózy spojené s minimálními traumatickými zlomeninami
Zvýšené riziko lymfomu, neurologické abnormality, cévní abnormality
DIAGNÓZA
Klinická diagnóza HIES je založena na klinických a laboratorních nálezech s potvrzením diagnózy dosažené identifikací genetického defektu (např. Mutace STAT3) molekulárním testováním. Diagnóza se nejčastěji provádí u starších dětí nebo dospělých se stafylokokovými pneumoniemi nebo opakovanými abscesy a chronickým ekzémem. Je však možná v kojeneckém věku kvůli přítomnosti výrazné ekzematózní vyrážky u dítěte s rodinnými příslušníky, o nichž je známo, že jsou postiženi (téměř polovina pacientů v USIDNET uvádí rodinnou anamnézu HIES). Molekulární testování je zásadní pro potvrzení diagnózy autozomálně dominantní formy HIES (AD-HIES).
K dispozici je skórovací systém navržený americkými Národními instituty zdraví (NIH), který lze použít u pacientů s rodinnou anamnézou HIES (tabulka). Skóre 30 má citlivost 87,5 procenta a specificitu 80,6 procenta. Bodovací systém se přizpůsobuje věku, protože některé funkce jsou v kojeneckém věku a v raném dětství neobvyklé. Některé malé děti a dokonce i někteří dospělí s HIES však nemusí splňovat kritéria pro bodování. Molekulární screening by tedy měl být prováděn, pokud existuje rodinná anamnéza HIES a pacient má některé rysy naznačující onemocnění, i když je skóre <30.
Další soubor diagnostických pokynů pro STIES-deficientní HIES bere v úvahu celkovou hladinu IgE; Počet buněk pomocné buňky T typu 17 (Th17); pět hlavních klinických rysů (rekurentní pneumonie, novorozenecká vyrážka, patologické zlomeniny kostí, charakteristické facie a vysoké podnebí) pomocí výše uvedeného skórovacího systému NIH k určení počtu bodů pro každou z nich (tabulka 3); a rodinná historie:
● Možné - IgE> 1 000 int. jednotek / ml plus vážené skóre> 30 z pěti hlavních klinických příznaků.
● Pravděpodobné - jsou splněna „možná“ kritéria plus buňky Th17 jsou nízké nebo vůbec chybí, nebo je v rodinné anamnéze potvrzený HIES.
● Definitivní - „možná“ kritéria plus přítomnost mutace STAT3.
Následující text také silně naznačuje diagnózu HIES s deficitem STAT3:
● Typická facies
● Abscesy vnitřních orgánů
● Závažné infekce
● Pneumatokély
● Nehty a mukokutánní kandidóza
● Skolióza
● Zlomeniny kostí
DIFERENCIÁLNÍ DIAGNÓZA
Diferenciální diagnostika HIES zahrnuje atopickou dermatitidu, Wiskott-Aldrichův syndrom, těžkou kombinovanou imunodeficienci a nedostatky v dedikátoru cytokineze 8 (DOCK8), fosfoglukomutázy 3 (PGM3), tyrosinkinázy 2 (TYK2), kaspázy protein obsahující náborovou doménu 11 (CARD11), protein interagující s receptorem tyrosinkinázy 2 (ERBB2) a signální převodník interleukinu 6 (IL-6).
LÉČBA
Léčba je obtížná a vyžaduje multidisciplinární tým.
● Ovlivnění svědění a dermatitidy
● Předcházení výskytu závažných systémových infekcí včasnou diagnostikou a důkladnou léčbou lokalizovaných infekcí nebo použitím profylaktických antimikrobiálních látek.
Péče o pleť - léčba dermatitidy je podobná jako u atopické dermatitidy - udržování hydratace pokožky, antiseptika, užívání perorálního cyklosporinu a prednisonu, lokálních inhibitorů kalcineurinu a fototerapie je kontraindikováno, protože tito pacienti mají zhoršenou vrozenou a adaptivní imunitní odpověď. Antimikrobiální profylaxe - trimethoprim-sulfamethoxazol. Léčba infekcí. Kontrola plicních komplikací. Imunomodulační látky (nejisté - IFN gama, IVIG, Omalizumab). Léčba kostních abnormalit.