Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Z oboru » Výsledky klinických studií zaměřených na dlouhý covid

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Výsledky klinických studií zaměřených na dlouhý covid

Odborné články
Výsledky klinických studií zaměřených na dlouhý covid

Lidé s dlouhým covidem jsou pacienti, u kterých přetrvávají příznaky a zdravotní obtíže i po odeznění akutní fáze infekce SARS-CoV-2.

Abstrakt k článku:

Výskyt dlouhého covidu se regionálně liší. Postihuje 31 % pacientů v Severní Americe, 44 % v Evropě a 51 % v Asii, což představuje značnou zátěž pro zdravotní systém. Přesto jsou terapeutické pokyny pro léčbu dlouhého covidu stále omezené.

V poslední době probíhá stále více klinických studií, které jsou zacíleny na nalezení účinných léčebných postupů pro dlouhý covid. Například ve Spojených státech amerických se financuje iniciativa RECOVER a ve Velké Británii projekty podpořené Národním institutem pro výzkum zdraví. Na platformě Mezinárodního registru klinických studií Světové zdravotnické organizace bylo identifikováno 587 studií zaměřených na dlouhý covid, z nichž 312 (53,2 %) zkoumá potenciální terapeutické postupy.

Většina těchto studií probíhá ve Spojených státech (18,6 %), Indii (17,6 %) a Španělsku (6,4 %). Terapie zahrnují fyzické cvičení, rehabilitační a behaviorální terapie a farmakologické intervence včetně bylin, nirmatrelviru/ritonaviru a fluvoxaminu. Tyto studie se orientují na zmírnění dlouhodobých příznaků covidu, jako jsou únava, zhoršené plicní a kognitivní funkce a další zdravotní problémy.

Z dosud publikovaných 11 z 312 studií se žádná nedoložila jednoznačně účinné léčebné postupy pro dlouhý covid. Budoucí výzkum by se měl více soustředit na poruchy spánku, které jsou u pacientů s dlouhým covidem časté, ale v klinických studiích dosud málo zohledňované. Dále je potřeba se zaměřit na základní patofyziologii dlouhého covidu, což je oblast, ve které v současnosti chybějí efektivní léčebné možnosti.

Celý článek si můžete přečíst ZDE.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38782355/

Sdílet