Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Lidé s dlouhým covidem jsou pacienti, u kterých přetrvávají příznaky a zdravotní obtíže i po odeznění akutní fáze infekce SARS-CoV-2.
Abstrakt k článku:
Výskyt dlouhého covidu se regionálně liší. Postihuje 31 % pacientů v Severní Americe, 44 % v Evropě a 51 % v Asii, což představuje značnou zátěž pro zdravotní systém. Přesto jsou terapeutické pokyny pro léčbu dlouhého covidu stále omezené.
V poslední době probíhá stále více klinických studií, které jsou zacíleny na nalezení účinných léčebných postupů pro dlouhý covid. Například ve Spojených státech amerických se financuje iniciativa RECOVER a ve Velké Británii projekty podpořené Národním institutem pro výzkum zdraví. Na platformě Mezinárodního registru klinických studií Světové zdravotnické organizace bylo identifikováno 587 studií zaměřených na dlouhý covid, z nichž 312 (53,2 %) zkoumá potenciální terapeutické postupy.
Většina těchto studií probíhá ve Spojených státech (18,6 %), Indii (17,6 %) a Španělsku (6,4 %). Terapie zahrnují fyzické cvičení, rehabilitační a behaviorální terapie a farmakologické intervence včetně bylin, nirmatrelviru/ritonaviru a fluvoxaminu. Tyto studie se orientují na zmírnění dlouhodobých příznaků covidu, jako jsou únava, zhoršené plicní a kognitivní funkce a další zdravotní problémy.
Z dosud publikovaných 11 z 312 studií se žádná nedoložila jednoznačně účinné léčebné postupy pro dlouhý covid. Budoucí výzkum by se měl více soustředit na poruchy spánku, které jsou u pacientů s dlouhým covidem časté, ale v klinických studiích dosud málo zohledňované. Dále je potřeba se zaměřit na základní patofyziologii dlouhého covidu, což je oblast, ve které v současnosti chybějí efektivní léčebné možnosti.
Celý článek si můžete přečíst ZDE.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.