Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Pojďme si připomenout Světový den atopického ekzému, který připadá na 14. září. Atopický ekzém je zánětlivé kožní onemocnění, které se často vyskytuje hlavně u malých dětí a kojenců.
Ve vyspělých zemích prevalence atopického ekzému v posledních letech rapidně vzrůstá.1 Celková prevalence atopického ekzému ve střední Evropě je okolo 10 %.2 V České republice trpí atopickým ekzémem 16 % dětí ve věku do 1 roku, 12 % dětí ve věku 15 let a 3 % dospívajících starších 16 let.3
Znáte projekt Akademie pečovatelů o atopickou dermatitidu, který nabízí videa, nástroje a zdroje pro vzdělávání lékařů a rodinných příslušníků a především pacientů, kteří čelí diagnóze atopické dermatitidy?
Globální platforma pacientů s alergiemi a astmatem (Global Allergy Airways patient platform, GAAPP) ve spolupráci s lékaři, pacientskými organizacemi a odborníky připravila krátká videa, která pokrývají nejdůležitější aspekty práce pečovatele o pacienta s atopickou dermatitidou. Tato videa poskytnou návod a pomohou získat potřebné informace o tom, jak se svými blízkými čelit nově diagnostikovanému atopickému ekzému.
V letošním roce GAAPP spustila sadu nástrojů také pro sociální média. Podrobnosti najdete ZDE.
Nezapomeňte, že portál atopie-online-mezioborove.cz nabízí konzultaci se zkušenými dermatology o nejvhodnějším postupu terapie u pacientů s atopickou dermatitidou. Poraďte se rychle a zdarma ZDE.
Literatura:
1. Olesen AB. Atopic dermatitis-has the epidemic stopped or just begun? EADV Congress News 2006;4.
2. Bieber T. Mechanism of disease: atopic dermatitis. N Engl J Med 2008;14:1483–1495.
3. Nevoralová Z. Atopický ekzém – teorie i praktické rady. Pediatr praxi 2015;16:89–96.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.