Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
V červnu 2025 se v Praze uskutečnilo již sedmé odborné setkání lékařů zapojených do péče o pacienty s těžkým astmatem v rámci Národního centra pro těžké astma (NCTA). Akce nabídla nejen sdílení klinických zkušeností a nových dat, ale i mezioborový pohled na komplikující faktory v léčbě astmatu.
Požádali jsme MUDr. Ondřeje Fibigra o krátké shrnutí této události, které s Vámi rádi sdílíme.
Úvodní přehled o léčbě biologiky
Setkání zahájila předsedkyně NCTA MUDr. Eva Voláková, Ph.D., z Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc, která představila aktuální údaje o léčbě monoklonálními protilátkami v České republice. Od posledního setkání se zvýšil počet pacientů — aktuálně jich je celkem 1 640. Proporcionálně došlo k nárůstu především u pacientů léčených mepolizumabem, benralizumabem, dupilumabem a tezepelumabem. Mírný pokles počtu byl zaznamenán u astmatiků léčených omalizumabem. Vzhledem k ukončení registrace přípravku Cinqaero počet pacientů léčených reslizumabem již nestoupá a povětšinou byli převedeni na léčbu jiným preparátem.
Postupy při selhání léčby
Druhá část programu se věnovala tzv. switchům – tedy změnám biologické léčby v případě suboptimálního výsledku či při selhání předchozí terapie. Díky dotazníkovému šetření mezi jednotlivými centry byly prezentovány zkušenosti z celé země o léčebných algoritmech, jak jednotlivá centra postupují při selhání léčby, jaký další postup volí a jak uvažují při výběru dalšího preparátu. Tyto naše zkušenosti byly srovnávány s publikovanými daty ze zahraničí získanými ze studií s různě velkými soubory.
Fenotypy těžkého astmatu a kazuistiky z praxe
Doc. MUDr. Milan Teřl, Ph.D., z Kliniky pneumologie a ftizeologie LF UK a FN Plzeň se zaměřil na problematiku fenotypů těžkého astmatu a jejich vývoje v čase. Praktický vhled do klinické reality pak přinesl MUDr. Marcel Balner z Oddělení alergologie a klinické imunologie FN Ostrava prostřednictvím kazuistik pacientů s těžkým astmatem.
Mezioborové souvislosti: reflux a obezita
Program se rozšířil i o témata, která mohou astma imitovat či zhoršovat jeho průběh. Primářka MUDr. Jitka Vydrová z Hlasového a sluchového centra Praha informovala o diagnostice a léčbě mimojícnového refluxu, jehož projevy (např. chrapot a chronický kašel) mohou být chybně připisovány astmatu.
Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc., přednosta Centra diabetologie IKEM, se ve své přednášce věnoval obezitě jako prozánětlivému stavu, který má vliv na další onemocnění, včetně astmatu. Mimo jiné nastínil i moderním možnosti její léčby, a to nejen v souvislosti s léčbou diabetu.
Nová centra rozšiřují síť péče
Závěr patřil představení dvou nově vzniklých center pro léčbu těžkého astmatu. Primář MUDr. Tomáš Dvořák z plicního oddělení Oblastní nemocnice Mladá Boleslav představil práci plicního oddělení se zaměřením na roli pracoviště s druhým stupněm akreditace. Druhým nově vzniklým centrem je pod vedením prim. MUDr. Tomáše Vencálka v Krajské nemocnici Liberec. Otevření těchto dvou nových center jistě zlepší dostupnost vysoce odborné zdravotní péče a zkrátí dojezdové vzdálenosti pro pacienty.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.