Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje značný počet dětí a má významný negativní dopad na postižené pacienty a jejich pečovatele.
Udává se, že atopickým ekzémem trpí 15–30 % dětí a 2–10 % dospělé populace. Toto kožní onemocnění postihuje stejně často muže i ženy. Asi 80 % případů se vyskytuje během prvních pěti let života, přičemž vysoký výskyt je zaznamenáván už v prvním roce. Výskyt atopické dermatitidy bohužel neustále stoupá. Prognóza je u atopického ekzému závažnější, pokud se rozvine již v útlém věku a při současném výskytu asthma bronchiale.1–3
Atopická dermatitida je heterogenní onemocnění doprovázené širokou variabilitou projevů a potenciálem identifikovat mnoho fenotypů, které mohou být relevantní pro prognózu a léčbu.4 Nedávné studie vedly k významnému vývoji v chápání patogeneze, epidemiologie a léčby AD. Prvním kontaktním místem pro mnoho pacientů s nově vzniklou AD je obvykle jejich praktický lékař nebo pediatr. Je tedy důležité, aby pediatři porozuměli základní patofyziologii a současným standardům péče o AD.5
Připomeňte si Světový den atopického ekzému, který připadá na 14. září.
Využijte možnosti konzultovat vhodnou terapii pacientů s atopickou dermatitidou na portále Atopie-online-mezioborove.cz. Stačí se zeptat odborného kolegia.
Zdroj:
1. Hašek J. Péče o pacienta s atopickou dermatitidou – doplnění doporučeného postupu ČLnK. Prakt Lékáren [online] 2014;10:53–60, dostupné také z <http://www.solen.cz/pdfs/lek/2014/02/03.pdf>.
2. Atopic eczema in children. Clinical guideline 57, National Institute for Health and Clinical Excellence, London, 2007; (10), ISBN 1-84629-559-9.
3. https://cks.nice.org.uk/eczema-atopic! topicsummary, datum náhledu 4. 1. 2014.
4. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35170821/
5. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35698002/
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.