Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Jako každoročně si i letos připomínáme Světový den atopického ekzému, který připadá na 14. září. Jedná se o významný den a zároveň příležitost, jak zvýšit povědomí o tomto chronickém zánětlivém kožním onemocnění, které postihuje především děti a kojence.
Atopický ekzém, odborně známý jako atopická dermatitida (AD), způsobuje mimo jiné fyzické nepohodlí, ale má i výrazný dopad na kvalitu života pacientů a jejich rodin.
Prevalence atopického ekzému ve vyspělých zemích v posledních letech roste. Celkově se odhaduje, že ve střední Evropě se toto onemocnění vyskytuje přibližně u 10 % populace. V České republice trpí atopickým ekzémem 16 % dětí ve věku do jednoho roku, 12 % dětí do 15 let a přibližně 3 % dospívajících starších 16 let. Tento nárůst představuje významnou výzvu nejen pro pacienty, ale i pro zdravotnické profesionály, kteří se snaží zajistit adekvátní péči a léčbu.
Světový den atopického ekzému nám připomíná důležitost včasné diagnózy, účinné léčby a podpory pacientů i jejich rodin. Se stoupající prevalencí atopické dermatitidy je klíčové, aby se jak pacienti, tak zdravotníci neustále vzdělávali a měli přístup k nejnovějším informacím a nástrojům, které mohou výrazně zlepšit kvalitu života pacientů s AD.
Atopická dermatitida je komplexní onemocnění s různorodými projevy s více fenotypy, jež mohou mít významný vliv na prognózu a léčbu. Současný výzkum vedl k pokroku v pochopení patogeneze AD a rozšířil nabídku možností terapie. Mnozí pacienti s nově diagnostikovanou AD přicházejí jako první do kontaktu se svým praktickým lékařem nebo pediatrem. Je proto klíčové, aby tito odborníci byli dobře informováni o základní patofyziologii a aktuálních standardech péče.
V České republice mohou odborníci využít i konzultace se zkušenými kolegy dermatology prostřednictvím portálu Atopie-online-mezioborove.cz, který nabízí rychlou a bezplatnou pomoc při rozhodování o vhodné terapii.
Literatura:
Olesen AB. Atopic dermatitis-has the epidemic stopped or just begun? EADV Congress News 2006;4.
Bieber T. Mechanism of disease: atopic dermatitis. N Engl J Med 2008;358:1483–1494.
Nevoralová Z. Atopický ekzém – teorie i praktické rady. Pediatr praxi 2015;16:89–96.
Hašek J. Péče o pacienta s atopickou dermatitidou – doplnění doporučeného postupu ČLnK. Prakt Lékáren 2014;10:53–60.
Atopic eczema in children. Clinical guideline 57, National Institute for Health and Clinical Excellence, London, 2007;(10).
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.