Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Biomarkery slouží k diagnostice, sledování stadia onemocnění, prognózy a terapeutického monitorování. Musí být specifické, citlivé, nákladově efektivní, stabilní, rychle detekovatelné a reprodukovatelné.
Článek je přehledem biomarkerů pro onemocnění Hidradenitis Suppurativa (HS), psoriázu, atopickou dermatitidu (AD), Alopecia Areata (AA), Vitiligo a Chronickou spontánní kopřivku (CSU).
Abstrakt k článku:
Vývoj personalizované medicíny v dermatologii znamená transformační posun směrem k individualizované léčbě, která je poháněna integrací biomarkerů. Tyto molekulární ukazatele slouží nejen k diagnostice, ale nabízejí i vhled do stadia onemocnění, prognózy a terapeutického monitorování. Výběr biomarkerů se řídí specifickými kritérii, která zajišťují vlastnosti, jako je specifičnost, citlivost, nákladová proveditelnost, stabilita, rychlá detekce a reprodukovatelnost. Tento přehled literatury založený na údajích z PubMed, SCOPUS a Web of Science se zabývá biomarkery u Hidradenitis Suppurativa (HS), psoriázy, atopické dermatitidy (AD), Alopecia Areata (AA), Vitiliga a chronické spontánní kopřivky (CSU). U HS slouží TNF-α, IL-1β a MMP jako biomarkery, které ovlivňují cílenou léčbu, jako je adalimumab a anakinra. U lupénky se uplatňují biomarkery jako TNF-α, IL-23 a HLA geny, které formují léčbu, jako jsou inhibitory IL23 a IL17. Biomarkery AD zahrnují ECP, IL-4, IL-13, které určují léčbu, jako je dupilumab a tralokinumab. V případě AA poskytují informace o použití inhibitorů JAK lipokalin-2, cytokiny a genetické polymorfismy. Biomarkery vitiliga sahají od cytokinů až po genetické markery, jako jsou TYR, TYRP1, které jsou vodítkem pro léčbu, například inhibitory JAK. Biomarkery CSU zahrnují IgE, cytokiny a testy autologního séra, které ovlivňují terapie jako omalizumab a cyklosporin. Při porovnávání stavů vykazují běžné prozánětlivé markery omezenou specifičnost. Zatímco některé biomarkery napomáhají diagnostice a standardní léčbě, jiné mají spíše vědeckou než klinickou hodnotu. Precizní medicína, která se řídí biomarkery, prokázala úspěch u zhoubných nádorů kůže. Budoucí směry zahrnují algoritmy poháněné umělou inteligencí, nanotechnologie a integraci multiomiky pro personalizovanou dermatologickou péči.
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.