» Z oboru » Medicína napříč obory aneb Všechno se vším souvisí

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Medicína napříč obory aneb Všechno se vším souvisí

Kongresy a odborné akce
Medicína napříč obory aneb Všechno se vším souvisí

Ve dnech 10.–11. března 2023 se v Hotelu Lindner v Praze uskutečnila mimořádná akce s názvem Mezioborové fórum respiračních nemocí. Mezioborová setkání lékařů jsou vždy velmi cenná – v Lindneru si vyměňovali zkušenosti astmatologové, otorinolaryngologové, mikrobioložka, imunolog, ale i dermatolog. 

Odborný program byl opravdu pestrý. Úvodní přednáška profesora Stříže zaujala všechny přítomné tím, že v ní zaznělo, jak je důležité a zároveň složité porozumět řeči cytokinů. Začalo se hovořit o eozinofilech a o tom, „jak imunitním buňkám domluvit, když se hádají a dominuje T2 zánět“. O problematice mikrobioty nejen dýchacích cest hovořila primářka Adámková. Klasifikaci chronické rinosinusitidy dle EPOS 2020, charakteristice ideálního kandidáta biologické léčby i kazuistice 27leté ženy s chronickou rinosinusitidou s nosními polypy (CRSwNP) se věnoval profesor Plzák. Rovněž doktor Schalek měl zajímavé sdělení o kolonizaci bakteriemi S. aureus (týká se až 67 % pacientů s CRSwNP), o enterotoxinech S. aureus a jejich roli v patofyziologii zánětu typu Th2. Docent Teřl jako astmatolog sdělil lékařům ORL, že je třeba mít na paměti, že každý druhý pacient s těžkým astmatem má zároveň i CRSwNP a platí to i naopak. Pan docent také zmínil problematiku eozinofilního zánětu a zdůraznil, jak je důležité nezapomínat vyšetřovat a správně vyhodnocovat eozinofilii.

O tématu označovaném zkratkou NERD – nesteroidními antirevmatiky exacerbovaných respiračních onemocněních – hovořila ve své přednášce emeritní primářka Krčmová. Problematice periferní eozinofilie u pacientů s astmatem se věnovala doktorka Voláková, která připomněla klasifikační schéma pro periferní eozinofilii i doporučený algoritmus managementu periferní eozinofilie indukované dupilumabem navržený týmem expertů. O stresu, naučené bezmocnosti, syndromu vyhoření i příčinách deprese hovořil velmi poutavě ve své přednášce profesor Höschl. Odborné akce se zúčastnil také garant portálu Atopie-online-mezioborove.cz dermatolog profesor Gkalpakiotis, který se zaměřil na téma očních komplikací u pacientů s atopickou dermatitidou.

Nenechte si ujít to nejdůležitější a nejzajímavější z kongresu. A podívejte se na postřehy a dojmy z akce v komentářích účastníků. 

prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.
Tato akce je zcela mimořádná. Sešla se celá řada odborníků napříč obory
Kongres propojil celou řadu špičkových odborníků, od imunologů, alergologů až po dermatology a praktické lékaře. 

 

prof. MUDr. Cyril Höschl, DrSc., FRCPsych.
Stres je v základu obranným mechanismem
Kdy se vyplavují a jak fungují stresové hormony? Co víme o atribučních kognitivních stylech? A jak je můžeme ovlivnit? Poslechněte si více o „hodném“ a „zlém“ stresu, syndromu vyhoření, depresi, konfliku, frustraci a dalších příčinách stresu.

 

prof. MUDr. Spyridon Gkalpakiotis, Ph.D., MBA
Dermatovenerologie a respirační onemocnění spolu velmi úzce souvisejí
Diskuse s kolegy z dalších oborů o indikaci dupilumabu, jeho účinnosti a limitacích u jednotlivých diagnóz byla velmi přínosná. Mezioborovou spolupráci vnímám jako naprosto zásadní. 

 

MUDr. Irena Krčmová, CSc.
Mezioborová setkání jsou vždy velmi cenná
V posledních 15 letech s nástupem biologické léčby je mezioborová spolupráce velmi intenzivní. Pokud je léčba správně indikována, pacienti na ní velmi prospívají. Aktuálně je třeba sdílet zkušenosti s kolegy otorinolaryngology.

Sdílet