Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Program pro vývoj dupilumabu u CHOPN zahrnoval dvě klíčové studie, BOREAS a NOTUS, které byly replikační, randomizované, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované multicentrické studie fáze 3, s délkou léčby 52 týdnů. Celkem bylo zahrnuto 1 874 dospělých pacientů se středně těžkou až těžkou CHOPN.
Pacienti měli diagnózu CHOPN s FEV1/FVC< 0,7 a FEV1 po použití bronchodilatancia v rozmezí 30 % až 70 % predikované hodnoty. Všichni pacienti měli minimálně 300 eozinofilů/μl v krvi při screeningu a minimálně dvě středně těžké nebo jednu těžkou exacerbaci v předchozím roce navzdory udržovací trojkombinační léčbě.
Pacienti byli randomizováni k podávání dupilumabu v dávce 300 mg každé dva týdny (Q2W), nebo placeba. Primárním cílovým parametrem byla roční míra středně těžkých nebo těžkých exacerbací CHOPN během 52 týdnů. Středně těžké exacerbace byly definovány jako exacerbace vyžadující systémové steroidy a/nebo antibiotika. Těžké exacerbace byly definovány jako exacerbace vyžadující hospitalizaci, více než jednodenní pozorování na pohotovosti nebo v zařízení urgentní péče nebo končící úmrtím.
Sekundární cílové parametry zahrnovaly změnu FEV1, celkové skóre St. George’s Respiratory Questionnaire (SGRQ) a míru exacerbací v podskupině pacientů s vyšší výchozí hodnotou frakce vydechovaného oxidu dusnatého FENO (≥ 20 ppb).
Demografické a výchozí charakteristiky
Pacienti zařazení do studie měli středně těžké až těžké omezení průtoku vzduchu, jejich průměrný věk se pohyboval kolem 65 let, většinou byli muži a běloši, s dlouhou historií kouření (průměrně 40 balíčkoroků). Přibližně třetina pacientů měla emfyzém a průměrná doba trvání CHOPN byla kolem 9 let. Výchozí počet eozinofilů v krvi byl přibližně 400 buněk/μl.
Výsledky
Exacerbace: Dupilumab prokázal statisticky významné snížení roční míry středně těžkých nebo těžkých exacerbací CHOPN ve srovnání s placebem. Ke snížení míry exacerbací došlo ve 30 % ve studii BOREAS a ve 34 % ve studii NOTUS. Kumulativní průměrný počet exacerbací během 52 týdnů byl také nižší u pacientů léčených dupilumabem.
Funkce plic: Dupilumab prokázal statisticky významné zlepšení FEV1 (usilovně vydechnutý objem za první sekundu) před použitím bronchodilatancia ve 12. a 52. týdnu ve srovnání s placebem. Zlepšení bylo pozorováno již ve 2. týdnu (BOREAS) a ve 4. týdnu (NOTUS) a přetrvávalo až do 52. týdne.
Kvalita života: Ve studii BOREAS bylo pozorováno statisticky významné zlepšení celkového skóre SGRQ u pacientů léčených dupilumabem ve srovnání s placebem.
Dupilumab ukazuje slibné výsledky v léčbě CHOPN, se zlepšením funkce plic, snížením frekvence exacerbací a zlepšením kvality života pacientů. Léčba také ovlivňuje hladiny eozinofilů, které po počátečním nárůstu během léčby klesají nebo se vrací na výchozí hodnoty. Tyto výsledky podporují další výzkum a možnou širší implementaci dupilumabu v klinické praxi pro různé indikace, včetně CHOPN.
Zdroj: SPC Dupixent, poslední revize textu 28. 6. 2024
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.