Co se děje v oboru? Sledujte novinky.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.
MUDr. Aneta Klobalová, as. MUDr. Zuzana Balatková, Ph.D., prof. MUDr. Jan Plzák, Ph.D.
Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK, FN v Motole
V článku představujeme případ 57letého pacienta s recidivující oboustrannou nosní polypózou v terénu chronické rinosinusitidy. Pacient byl pro chronickou rinosinusitidu s nosními polypy poprvé operován v roce 2014, kdy byl proveden endoskopický chirurgický výkon oboustranně. I přes následnou kontinuální aplikaci nazálních kortikosteroidů (flutikason-furoát, mometason-furoát) byla v roce 2016 diagnostikována recidiva. Nazální kortikosteroidy pacient užíval v doporučeném dávkování 2-0-1. Pacient podstoupil revizní chirurgický výkon, ovšem i přes následné užívání nosních kortikosteroidů došlo opět k recidivě během několika měsíců od výkonu.
V roce 2020 pacient podstoupil celkem čtyřikrát léčbu systémovými kortikosteroidy. V roce 2022 byla pacientovi podávána další léčba systémovými kortikosteroidy v dávce prednison 20 mg denně na 7 dní 1 tableta celkem dvakrát. Léčba vždy vedla pouze ke krátkodobému ústupu obtíží. Pacient je dále léčen pro asthma bronchiale pravidelnou inhalační terapií (flutikason-furoát, vilanterol-trifenatát), od dětství je také sledován pro atopickou dermatitidu.
Dále probíhá dispenzarizace v Alergologicko-imunologické poradně Pneumologické kliniky 1. LF UK a FTN v Praze pro hypereozinofilní syndrom. Jiná závažná onemocnění v anamnéze nejsou, intoleranci kyseliny acetylsalicylové pacient neudává. Při klinickém vyšetření na naší klinice v roce 2022 pacient uvádí oboustrannou nosní neprůchodnost, patologickou sekreci a tlakové bolesti v oblasti vedlejších dutin nosních. Pacient má těžkou poruchu čichu, vyšetření čichu pomocí parfémovaných fixů prokazuje hypoxii (test OMT [Odorized Markers Test] – 5/12). Subjektivní obtíže hodnocené dle dotazníku SNOT-22 (22-item Sinonasal Outcome Test; skóre 73) spadají do těžkého průběhu onemocnění. Test kontroly astmatu (TKA) byl hodnocen 15 body – astma velmi špatně kontrolované. Při endoskopickém vyšetření byl nález hodnocen 6 body (NPS – nasal polyp score). Hladina eozinofilie byla 0,14 × 109/l.
Správná odpověď – číslo 3
Přečtěte si vysvětlení k jednotlivým variantám postupu terapie:
Indikační kritéria dupilumabu: Přítomnost nosní polypózy oboustranně u pacientů po FESS (funkční endoskopická sinonazální chirurgie) a současně splnění alespoň tří kritérií:
Pacient indikační kritéria splňoval, a proto jsme zažádali o úhradu biologické léčby dupilumabem v dávce 300 mg s.c. à 14 dní, která byla schválena.
Po 16 týdnech jsme zaznamenali výrazné zmírnění subjektivních symptomů i objektivního nálezu. Zaznamenali jsme pokles skóre SNOT-22 ze 73 bodů na 4 body, pokles skóre NPS ze 6 bodů na 1 bod. Došlo také ke zlepšení při čichovém testu – skóre OMT nyní představuje 8 z 12 bodů. Test kontroly astmatu nyní se skóre 25 bodů ukazuje na dobře kontrolované astma. Pro výborný efekt léčby bylo zažádáno o její prodloužení, které bylo schváleno.
Reference:
Vstupujete na stránky obsahující informace, které jsou určeny lékařům oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro (dále jen „zdravotnický odborník“), a nikoliv široké (laické) veřejnosti či jiným skupinám odborníků.
Potvrzením níže prohlašujete, že:
Pro případ, že nejste zdravotnickým odborníkem – lékařem oprávněným předepisovat humánní léčivé přípravky, zdravotnické prostředky a diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, pak kliknutím na odkaz „Potvrzuji, že jsem lékařem“ potvrzujete, že jste seznámen s riziky, kterým se vystavujete v důsledku možného chybného vyhodnocení informací, které jsou určeny odborníkům-lékařům, přičemž tato rizika zcela akceptujete. Tato rizika zahrnují zejména možnost chybného vyhodnocení (interpretace) informací dále uvedených, chybného posouzení vlastního zdravotního stavu, či možnost vzniku mylné preference ve vztahu k určitému humánnímu léčivému přípravku, zdravotnickému prostředku nebo diagnostickému zdravotnickému prostředku in vitro, neboť o vhodnosti případné léčby určitým humánním léčivým přípravkem, jehož výdej je vázán na lékařský předpis, nebo určitých typů zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro), rozhoduje vždy lékař po posouzení zdravotního stavu pacienta. Vhodnost užití humánního léčivého přípravku, jehož výdej není vázán na lékařský předpis, nebo zdravotnických prostředků (resp. diagnostických zdravotnických prostředků in vitro) je vhodné předem zkonzultovat s lékařem či lékárníkem.
Zaškrtněte prosím potvrzení, že jste lékařem.
Zaškrtněte prosím, že jste odborníkem.