Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » Nárůst hmotnosti u pacientky

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Nárůst hmotnosti u pacientky

17. 1. 2023

Dobrý den, vážené kolegium,

dovoluji si Vás všechny oslovit s dotazem.

Pacientka , 29 let, atopický ekzém, léčena téměř 2 roky cyclosporinem, v dubnu roku 2022 byla převedena pro neefekt na dupilumab. Léčbu velmi dobře toleruje, efekt na atop. ekzém je výborný. V říjnu roku 2022 uvedla nárůst hmotnosti o 8 kg - přisouzeno tomu, že dobře spí, je spokojená. Nyní v lednu při kontrole měla nárůst hmotnosti + 17 kg a udávala otoky DK, které v noci mizí. Provedeny lab. odběry- Ko + dif. v normě, ledv. fce v normě, JT v normě, ŠŽ v normě, gravi test neg., došlo k elevaci IgE z hodnoty 4 tisíce na téměř 12 tisíc , eosinofily bez elevace. Aplikace léku bez potíží, místa vpichu klidná. RTG plic bpn, UZ DK bpn, UZ břicha bpn, na UZ třís. uzlin popsány četné zvětšené uzliny. Po konzultaci s hetalogem doděláme UZ ostatních uzlin a odběry stran CMV, EBV, toxoplazmosy. Quantiferon před zahájením léčby měla neg., stolice na parazity neg. Sama obtíže neudává, není v kontaktu se zvířaty a ani nebyla, nezměnila prostředí. Mohu poprosit o názor a Váš případný postup ? V PIL je v rámci hypersenzitivity popsána lymfadenopatie.

Děkuji za spolupráci.

Sdílet

Reakce: 2

Dobry den,
lymfadenopatie muze byt jen reaktivni v ramci atopicke dermatitidy. Zvlastni je ta elevace IgE. Urcite bych to zopakoval jaka je dynamika. Stran narustu hmotnosti je urcite na miste endokrinologicke vysetreni. Odebral bych i ANA,ENA protilatkiy. Dupilumab zatim bych nevysazoval

Dobrý den, nepochopila jsem, zda byl případ konzultován s hematonkologem (možná jde jen o překlep ve Vašem popisu). Určitě je však důležité vyloučit kromě infekčních nemocí i hematonkologické onemocnění, kdy by mohlo také dojít ke zvýšení IgE a současně ke zvětšení uzlin (Hodgkinský lymfom, myelom).