Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Z oboru » Gastrointestinální komorbidity spojené s atopickou dermatitidou – přehled

Co se děje v oboru? Sledujte novinky.

Nepřehlédněte pravidelnou dávku aktualit v podobě článků, reportáží i přednášek.

Gastrointestinální komorbidity spojené s atopickou dermatitidou – přehled

Odborné články
Gastrointestinální komorbidity spojené s atopickou dermatitidou – přehled

Současné chápání atopické dermatitidy (AD) naznačuje spojitost s alergickými komorbiditami, jako jsou potravinové alergie a syndrom dráždivého tračníku. Studie ukazují vyšší prevalenci dalších onemocnění u pacientů s AD. V našem přehledu jsme zkoumali epidemiologii a možné příčiny této problematiky.

Abstrakt k článku:

Zdá se, že současné chápání atopické dermatitidy (AD) přesahuje rámec kožního onemocnění, které je často spojeno s alergickými komorbiditami, protože v řadě epidemiologických studií byla zjištěna vyšší prevalence řady onemocnění u pacientů s AD, nebo naopak. Ve většině případů jsou příčiny tohoto stavu nejasné. Podskupinou těchto onemocnění jsou gastrointestinální poruchy, včetně potravinové senzibilizace (FS) a potravinové alergie (FA), eozinofilní ezofagitida (EoE) (je smíšeného původu, jak IgE-dependentní, tak nezávislá), syndrom enterokolitidy vyvolané potravinovými bílkovinami (FPIES) (je příkladem potravinové alergie nezávislé na IgE), Crohnovy choroby (CD), ulcerózní kolitidy (CU), celiakie, syndromu dráždivého tračníku (IBS) a gastroezofageální refluxní choroby (GERD). V tomto přehledu jsme provedli komplexní rešerši literatury s využitím databáze PubMed. Zabývali jsme se epidemiologií zvýšeného společného výskytu těchto onemocnění s AD a diskutovali jsme možné příčiny tohoto stavu. Podle našeho přehledu se zdá, že u pacientů s AD se častěji vyskytují vícečetné gastroenterologické komorbidity. Mechanismy, které jsou základem tohoto jevu, jsou z velké části neznámé, což zdůrazňuje potřebu dalšího studia v této oblasti.

Celý článek najdete ZDE.

Zdroj: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38205736/

Sdílet