Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » Vliv psychiky u dětské pacientky

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Vliv psychiky u dětské pacientky

30. 11. 2022

Dobrý den, 
prosím o váš názor.
Dětská pacientka, 7 let, atopickou dermatitidou trpí od kojeneckého věku, řešeno lokální terapií se střídavým efektem. Opakovaně rozsáhlé, silně svědící výsevy v oblasti obličeje, krku a horních končetin. Při návštěvě v ordinaci je možné zaznamenat ne příliš dobré rodinné vztahy, dívka je úzkostná, plachá.
Jsem přesvědčený, že zde významnou roli hraje psychika a léčba se tak točí v kruhu. Zmínka o vlivu psychiky ale byla vnímána negativně.
Lze takový případ v řešení nějak posunout?

Sdílet

Reakce: 3

Psychické komorbidity jsou jsou u AD poměrně časté. Přinejmenším u dospělé populace je pozorovno vyšší skóre anxiety (HADS-A) (7.7 vs 5.6)
a vyšší skóre deprese (HADS-D) (6.0 vs 4.3). V meta-analýzách bylo zjištěno, že 1 z 5 pacientů s AD (20,1 %) trpí depresemi, zatímco v populaci bez AD je výskyt deprese 14,8 %. (Patel). Depresemi trpí častěji pacienti se středně těžkou až těžkou AD. Účinná systémová léčba AD závažných forem zlepšuje současně i příznaky deprese, což ukazuje na přímou souvislost s onemocněním (Silveberg JI). Podobné výsledky platí pro úzkostné stavy a sebevražedné myšlenky. V případě dokonaných sebevražd data nejsou jednotná (Davis, Dawn). Deprese byly zaznamenány jak u adolescentů, tak u dospělých s AD. Objevily se i zmínky o asociaci AD s poruchami chování, včetně ADHD, zejména v dětské populaci.
Samozřejmě narušené rodinné vztahy mohou napomáhat recidivám flare-up u pacientů a zcela jistě mohou ovlivnit i compliance při provádění terapeutických doporučení..
Není z kazuistiky jasné, zda se u pacientky indikovala pouze lokální terapie (antihistaminika?, jiné terapie včetně fototerapie?).
Nicméně aby byla terapie efektivní, musí i rodiče či blízké okolí kooperovat v zájmu zlepšení kožních změn u dítěte-
Návrh k vyšetření dětským psychologem, pokud by byl realizován po detailním poučení rodičů a s jejich souhlasem, by mohl přinést určitý posun.

Dobrý den, navazuji na slova pana docenta, ale protože je v dnešní době obtížné sehnat dětského psychologa a pokud je atopická dermatitida dítěte závažná, což asi ano dle Vašeho popisu, dítě by mohlo absolvovat kromě intenzivní lokální léčby alespoň krátkodobou fototerapii či pobyt u moře. Poté v případě neúspěchu léčby by byla splněna indikační kritéria pro biologickou léčbu (Dupilumab je dále hrazen dětským a dospívajícím pacientům od 6 let věku do dosažení 18 let s těžkou formou atopické dermatitidy, u kterých indikovaná maximalizovaná lokální terapie a dostupné vyšší typy léčby jako je fototerapie nebo balneoterapie nevedly ke kontrole onemocnění). Tato léčba by pak příznivě ovlivnila svědění, úzkosti, nespavost, a tak pomohla nejen pacientce, ale i zlepšit napětí v rodině....

Dobry den,
souhlasim s komentare od kolegu. Vetsinou pri prvni zmince o tom, ze je potreba se zamerit na psychiku, rodice reaguji negativne. Je potreba pri dalsi kontrole tema znovu otevrit, pripadne vysvetlit, ze atopicky ekzem je spojen s psychickymi problemy jak pise i pan prednosta Salavec a v ramci komplexni terapie atopicke dermatitidy muze byt potreba i navsteva psychologa.