» Přehled případů » Atopická dermatitida » Takrolimus a cesta k moři

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Takrolimus a cesta k moři

18. 5. 2022
Dobrý den, prosím o váš názor: dětská pacientka (6 let), atopická dermatitida s častým výsevem, kortikofobie rodičů, kožní projevy řeší intermitentní aplikací masti s obsahem takrolimu s uspokojivým efektem. Plánují cestu k moři i z důvodu atopie, v PIL přípravku si přečetli, že by se kůže během léčby neměla vystavovat slunečnímu záření. Maminka nechce přerušovat léčbu, díky které se zatím daří držet atopický ekzém pod kontrolou. Zajímalo by mě, jestli existuje konkrétní doporučení/praktické zkušenosti, jak dlouho před expozicí záření je vhodné mast nepoužívat? Děkuji předem za vyjádření.
Sdílet

Reakce: 3

Dobrý den, děkuji za dotaz. Takrolimus bych u moře nedávala, pouze jako záchranou medikaci, pokud by rodiče rezolutně odmítli kortikosteroidy . Ty by byly při zhoršení ideální, řeší i event spálení po sluníčku. Jinak emolientia a večer sprcha sladkou vodou.

Dobry den,
doporucuje se omezit pobyt na slunci pri uzivani lokalniho takrolimu protoze teoreticky je vyssi riziko vzniku koznich nadoru. Tato teorie vychazi hlavne z toho, ze transplantovani pacienti uzivajici takrolimus maji vyssi vyskyt NMSC. U lokalni aplikaci je to ale stale diskutabilni. Do konce jsou publikace kde takrolimus se kombinuje s UVB pri lecbe vitiliga - viz nize. Ja bych zvolil takovy kompromis. Pokud dite je v remisi staci stejnak pro-aktivni lecba takrolimu 2x týdně a to jednou denne ktera muze byt vecer. Nepredpokladam, ze jedou na dlouho k mori a myslim si, ze aplikaci 2x tydne vecer by mela byt bezpecna.

Dang YP, Li Q, Shi F, Yuan XY, Liu W. Effect of topical calcineurin inhibitors as monotherapy or combined with phototherapy for vitiligo treatment: a meta-analysis. Dermatol Ther. 2016 Mar-Apr;29(2):126-33.

Dobrý den,

děkuji za dotaz. Léčbu TIMs bych u moře přerušila, ekzém by se po danou dobu neměl nějak výrazněji zhoršit.
Pokud by však maminka na léčbě TIMs trvala, pak při aplikaci na noc a zásadách fotoprotekce přes den by měla být tato lok. léčba zcela bezpečná.