Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Pacientka s CRSwNP odmítá FESS

28. 4. 2023

Dobrý den,
prosím o konzultaci - mám v péči mladou pacientku 27 let s CRSwNP, NPS 6, anosmie, opakovaně léčena systémovou kortikoterapií, SNOT-22 dotazník - 85 bodů, eozinofily v KO 450, astmatička. Nicméně pacientka odmítá FESS, nejsou kontraindikace, pouze životní „postoj“ pacientky. Zajímalo by mě, zda máte zkušenosti s žádostí o úhradu dupilumabu na par. 16, i když pacient nepodstoupil FESS (v doporučeních EPOS2020 jedna z podmínek pro nasazení biologik), přestože další kritéria doporučení jednoznačně splňuje.
Případně, zda byste bez FESS biologickou léčbu doporučili.
Děkuji předem za vyjádření.

 

Sdílet

Reakce: 1

Děkujeme za zajímavý dotaz z praxe. Doposud jsme se s pacientem, který by odmítl primární FESS operaci a podávala by se žádost o úhradu biologické léčby pro CRSwNP, nesetkali.
Vaše pacientka splňuje všech pět kritérií z pěti pro indikaci biologické léčby, kdy je požadováno splnění alespoň 3. Chybí jen základní předpoklad, tedy stav po operační léčbě. Vzhledem k tíži onemocnění a naplnění kritérií lze očekávat s vysokou pravděpodobností, že by jeden chirurgický zákrok typu FESS nebyl trvalým řešení. Proto by biologická léčba mohla být velmi dobrým řešením.