Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » Léčba těžkého atopického ekzému u adolescenta

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Léčba těžkého atopického ekzému u adolescenta

26. 9. 2022

Dobrý den,
prosím o konzultaci ohledně léčby těžkého atopického ekzému u adolescenta. Pacient, 13-letý chlapec, fotbalista, rodiče i pacient spolupracující, dodržují režim i dietní opatření. Topická terapie nemá dostatečný léčebný efekt, opakovaně byl v lázních, fototerapie s velmi malým efektem. Nabízí se systémová léčba, ale vzhledem k obavám z nežádoucích účinků váháme. Je možné nasazení biologické léčby? Prosím, jaký postup byste zvolili?

Sdílet

Reakce: 5

Dobrý den,

pokud chlapec splňuje kritéria závažnosti onemocnění (EASI vyšší než 21), průběh onemocnění je vleklý a nereaguje na zmiňovaná opatření a léčbu, je kandidátem pro biologickou léčbu dupilumabem dle platných úhradových kritérií.

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 27. 9. 2022 07:31

Dobrý den,
přikládám úhradová kritéria: Dupilumab je hrazen dětským a dospívajícím pacientům od 6 let věku do dosažení 18 let s těžkou formou atopické dermatitidy, u kterých indikovaná maximalizovaná lokální terapie a dostupné vyšší typy léčby jako je fototerapie nebo balneoterapie nevedly ke kontrole onemocnění. (www.sukl.cz/modules/medication/detail.php?code=0222565&tab=prices)

Dobrý den, snad jen dodám, že je vše potřeba s pacientem a rodiči probrat. Tj zhodnotit současnou kvalitu života, ochotu k injekční léčbě, jejich očekávání. U těžkého atopika jistě v současnosti tuto léčbu indikujeme.

Zhodnocením průběhu onemocnění, posouzením závažnosti a naplněním úhradových kritérií (viz příspěvky kolegů) je jednoznačně indikována biologická terapie AD dupilumabem.

Souhlasim s kolegy. Dupilumab je velmi bezpecna lecba, aplikace pera je velmi jednoducha, pokud splnuje uhradove kriteria pak bych nemel obavy biologickou lecbu nasadit.