» Přehled případů » Atopická dermatitida » Keratokonus a biologická léčba na atopický ekzém

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů s atopií z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Keratokonus a biologická léčba na atopický ekzém

27. 8. 2021
Dobry den, mám 35 letého pacienta s těžkou formou atopické dermatitidy. Selhal na cyklosporinu a je v plánu nasazeni dupilumabu. Před nasazením jsem ho poslal na oční vyšetřeni a byl mu zjištěn keratokonus. Máte nějakého pacienta s touto diagnózou, kterému jste nasadili dupilumab? Pokud ano, měl nějaké oční komplikace? Děkuji za Vaše názory.
Sdílet

Reakce: 1

Dobrý den.
Oční postižení je u atopické dermatitidy časté, incidence se popisuje v rozmezí 25 - 42% a pacienti s AD mají zvýšené riziko vývoje keratokonu, katarakty, glaukomu, blefaritidy a alergické atopická, vernální a infekční (kerato-) konjunktivitidy (Chen JJ, et al. J Am Acad Dermatol 2014;70(3):569–75; Thyssen JP, et al. J Am Acad Dermatol 2017;77(2):280–6.
Z údajů z registru Biorep-AD bylo oční postižení přítomno u 29,2 % pacientů, nejčastější byla atopická konjunktivitida (12,3 %), atopická keratokonjunktivitida (5,5 %), keratokonus (4,1 %) a keratitida (4,1 %). Průměrná délka trvání očního postižení byla u sledovaných pacientů 14,1 let s minimem 0 let, mediánem 11,0 let a maximem 49,0 let (publikováno Čes-slov Derm, 2021, 3).
Použití dupilumabu je u těchto pacientů vhodné.

Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.