Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Atopická dermatitida » Dupilumab a jeho vliv na růst vlasů

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Dupilumab a jeho vliv na růst vlasů

21. 9. 2023

Dobrý den,
zajímaly by mě praktické zkušenosti s dupilumabem v souvislosti s růstem, resp. vypadáváním vlasů. V literatuře jsem zaznamenal kazuistická sdělení na toto téma – obnovení kštice i alopecie. Máte v tomto směru konkrétní praktické zkušenosti – jedná se o výjimky?
Děkuji předem za odpověď.

Sdílet

Reakce: 4

Ovlivnění růstu vlasů při terapii dupilumabem se v literatuře objevilo pouze v kazuisitických případech alopecia areata s AD cca od roku 2019. Zda je účinek dán redukcí zánětlivé Th2 odpovědi nebylo zcela jasně prokázáno. Na rozdíl od některých tzv. JAK inhibitorů není tento typ terapie pro poruchy růstu vlasů schválen. I u nemocných s alopecia areata byla zjištěna elevece Th2 cytokinů (IL-4, IL-5,IL-6), objevily se i zvýšené hladiny IgE a eosinofilie. Na straně druhé je alopecia areata charakterizována jako typ1 zánětlivého onemocnění. Dochází k aktivaci NKG2D+ CD8+ buněk (naked cuticle homolog 2 pozitivní CD8+ buňky; NKD inhibice tzv. Wnt signální cesty - role v růstu tumorózních buněk, Wnt signální dráha - reguluje vývoj organismu a homeostázy, defektní regulace má vztah s kynceromatózní přeměnou), které produkují Th1 cytokin interferon gamma, což vede k disrupci imunitní tolerance vlasových folikulů a expozici autoantigenům. Výsledkem je pak zánětlivá infiltrace a apoptóza v oblasti vlasových folikulů vedoucí k výpadu vlasů.


Dobrý den,
mezi našimi asi 35 pacienty se pouze u jedné pacientky objevilo několik ložisek alopecia areata po zahájení léčby dupilumabem, která však po krátké kúře kryalizací opět zarostla a již se zatím neopakovala.

Dobrý den, zatím nemáme s efektem dupilumabu na alopetia areata zkušenosti. Pokud se potvrdí jeho účinek (předpokládám u AA u atopiků), bude to určitě průlomová terapie.

Dobrý den, máme 2 pacientky s AA na léčbě dupilumabem a efekt je zatím velmi dobrý. Jedná se o adolescentní pacientky.