Nebojte se přihlásit! Své nastavení můžete kdykoliv později změnit.

Chcete-li vědět o nově publikovaných kazuistikách a dalších novinkách z Atopie-online-mezioborove.cz jako první, stačí z nabídky zvolit položku "Přihlásit".

Potřebujete čas na rozmyšlenou? Zvolte tlačítko „Později“ a my se vám připomeneme později.
Jsme skoro hotovi! Pokud se chcete přihlásit k odběru novinek, stačí už jen kliknout na „Povolit“.
» Přehled případů » Astma » Astma a biologická léčba

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Astma a biologická léčba

23. 10. 2022

Vážení kolegové,
mám v péči 58-letého pacienta s nekontrolovaným astmatem. Astma mu bylo diagnostikováno ve 12 letech. Za poslední rok měl dvě exacerbace, které si vyžádaly nárůst dávky orálních kortikosteroidů a jednu exacerbaci vyžadující hospitalizaci. Současná léčba: inhalační kortikosteroidy ve vysoké dávce + LABA, 5mg orálních kortikosteroidů denně ve dvou sériích za rok. Co se týče dalších hodnot – počet eozinofilů v krvi 145 buněk/µl, FeNO 45 ppb, hladina IgE 30 IU/ml, bez alergen specifické IgE protilátky, FEV1 70%, ACT skóre 18. Aktuální symptomy uvádí kašel, dušnost, sípání, časté noční probouzení. Pacient dále trpí hypertenzí a GERD. Doporučili byste u tohoto biologickou léčbu? Dle uvedených hodnot by se nabízela pouze léčba dupilumabem.
Děkuji za komentář.

Sdílet

Reakce: 2

Těší mne, že u astmatika, kterého se Vám nedaří dostat pod kontrolu a směřuje do kortikodependence, uvažujete o biologické léčbě. Pacient je skutečně jejím možným adeptem. Nicméně k rozhodnutí o indikaci a konkrétním druhu biologické léčby je třeba komplexní posouzení klinického vývoje a biomarkerů v čase. V tomto smyslu Vás odkazuji na stránky www.tezke-astma.cz. Zde naleznete návodná doporučení koho, kdy a jak odeslat na specializovaná pracoviště, jejichž seznam je zde rovněž uveden.

doc. MUDr. Milan Teřl, Ph.D.
doc. MUDr. Milan Teřl, Ph.D. 25. 10. 2022 18:23

Podle uvedených výsledků laboratorních a funkčních vyšetření by dle mého názoru bylo nejlepším řešením odkázat pacienta na kompetentní kontaktní osobu z některého z center pro těžké astma. Pokud pacient nesplňuje v dané chvíli počet exacerbací za rok, záhy je splňovat může a individuální posouzení se všemi složitostmi náleží právě do rukou centra, které disponuje příslušnou zkušeností a hlavně kompetencí delegovanou pojišťovnami ke zvážení biologické léčby těžkého astmatu. O tento zde nepochybně jde z mnoha indicií. Která bude nejvhodnější záleží na individuálním posouzení, avšak dupilumab s dvojí cytokinovou blokací se zde jasně nabízí.

Vyjádření lékaře k doporučení kolegia

Velmi děkuji za vyjádření i nasměrování na specializovaná pracoviště.

Tazatel byl s doporučeními spokojen