» Přehled případů » Atopická dermatitida » Jakou terapii byste navrhli pacientce s atopickým ekzémem, která odmítá imunosupresivní a biologickou léčbu?

Nenechte si ujít ty nejzajímavější případy pacientů z klinické praxe

Inspirujte se. Sdílejte zkušenosti. Vzdělávejte se. Ptejte se.

Jakou terapii byste navrhli pacientce s atopickým ekzémem, která odmítá imunosupresivní a biologickou léčbu?

9. 4. 2021
Dobrý den, prosím o konzultaci mé pacientky, předem děkuji. Pacientka je mladá žena, 32 let. OA: jiná než ekzémová onemocnění neguje, štítnice v pořádku, řadu let prořídnutí kštice, v minulosti lehká hypochromní anemie Alergie: v minulosti byliny WP2 (ambrózie, pelyněk, jitrocel, merlik, lebeda), nedělají dobře oříšky, zvláště kešu, někdy vlašské ořechy a arašídy. Cheilitis po balzámu na rty s jahodovou příchutí. PSA: žije v domku na venkově, novostavba, 2 malé děti NO: Atopie od dětského věku, projevy atopického ekzému v predilekcích, léčena v ordinaci dětského dermatologa, později nepravidelně na klinice. Asmatické obtíže neguje, celkové IgE lehce zvýšené. Vyzkoušela řadu extern pro atopiky, dokumentován Excipial lipolotio, Linola, Lipikar, Atoderm, vitamínová mast, Indulona modrá, cutilan, V další terapii indiferentní pasta nesmyvatelná, Pevaryl, borvaselína, Infadolan, konopná mast, Z kortikosteroidních extern používala Pimafucort, Beloderm, Locoid, Triamcinolon E intermitentně používá Elocom; v minulosti měla i Protopic, Kortikosteroidy se snaží nepoužívat. Nesnese polysan, indiferentní pastu smyvatelnou/s ambidermanem), framykoin. Onemocnění má tendenci k zhoršování, exacerbace v zimě, špatně spí, obě děti atopici, kteří v noci nespí a škrábou se, pac. nervózní, nevyspalá. Má vysavač na roztoče. Na kontroly chodí minimálně, kvůli dětem. Nyní zhoršena od zimy, kdy byla ve větrném počasí v lese. Generalizovaně suchá kůže lichenifikace, škraby i atrofie, erytém nejvíce na rukou a v obličeji. Astenický habitus. Skoro nic nejí, obává se zhoršení ekzému. EASI 23,9 BMI 19 Odeslána na nové alergologické vyšetření – vyšetřena metodou Alex, kde byla nalezena pouze slabá pozitivita proti malassezia sympodialis, pes, slávka FA: Xyzal 2xdenně, promazává se syndermanem Vzhledem k subakutní erytrodermii a suspektním herpetiformním projevům přeléčena prednisonem 10 dní 10mg, Zoviraxem 5dní. Při kontrole zlepšena, vynechala mléčné výrobky. Vzhledem k nutnosti řešit celkový stav navržena systémová terapie cyklosporinem. Pac ale nevylučuje další graviditu, odmítá jak imunosupresivní, tak biologickou terapii. Jakou terapii byste navrhli této pacientce? Děkuji za Vaše názory
Sdílet

Reakce kolegia: 5

Dobrý den,

možnosti léčby u této pacientky jsou výrazně limitovány jejími časovými možnostmi (daleký dojezd k lékaři, malé děti), plánovanou graviditou i nedůvěrou v kortikosteroidní a imunosupresivní léčbu. V klasické terapii má již vše zavedeno, světloléčbu by nezvládla časově. V zevní terapii vyzkoušela většinu dostupných extern, při striktních dietních omezeních má podváhu. Doporučuji dále pokračovat v intenzivní topické léčbě emolientii, intervalově s lokálními kortikosteroidy a inhibitory kalcineurinu, celkově má zavedena antihistaminika. Povolit dietní opatření. Při výrazných zhoršeních krátkodobě prednison. Pokud nezmění názor nelze pacientku nutit k celkové imunosupresivní a biologické terapii. Ta by přicházela v úvahu jen při výrazném trvalém zhoršení. Dupilumab je doporučován v těhotenství jen v případě, kdy uvažovaný benefit převáží nad riziky, jeho podání v těhotenství není dostatečně prozkoumáno. V současnosti probíhá studie se sběrem dat od žen s atopickým ekzémem, které užívaly dupilumab v prvním trimestru těhotenství. Studie bude končit v roce 2027

Dobrý den,
vzhledem ke stanovisku pacientky a jejím časovým možnostem jsou další terapeutické alternativy značně limitovány. K dispozici zůstává dobře známá zevní terapie, otázka je vzhledem k závažnosti ekzému, zda se bude dařit udržovat přijatelnou remisi. Kromě již uvedeného bych se pokusil do zevní terapie zařadit Ichtamol v ung. leniens, dále fototerapii případně lázeňskou léčbu (to ale asi bude narážet na časové možnosti), alternativně thalassoterapii. Pokud stav nebude uspokojivě kontrolován těmito postupy, cyklosporin se jeví jako optimální řešení alespoň po dobu několika měsíců do navození remise. Cyklosporin je i u žen ve fertilním věku dobrou volbou, z hlediska případné gravidity celkem bezproblémový. Jiné možnosti než pacientku důsledně edukovat o těchto léčebných postupech v tuto chvíli nevidím. Samozřejmostí je pokusit se eliminovat případné spouštěcí faktory, které by se na základě anamnézy a provedených vyšetření podařilo prokázat.

MUDr. Martin Tichý, Ph.D.
MUDr. Martin Tichý, Ph.D. 9. 4. 2021 13:25

Dobrý den,

je velmi obtížné léčit pacienty, kteří odmítají prakticky všechny léčebné možnosti. Z léčebných možností přichází do úvahy fototerapie (lze i v graviditě), lázeňská léčba a celková kortikoidní léčba, popř. léčba cyklosporinem (obě lze v graviditě). Vše bude vycházet z velmi podrobné diskuze s pacientkou, poučit jí, že jiné zázračné léčebné metody nejsou k dispozici. Ještě bych u pacientky doplnila epikutánní testy alespoň evropskou základní sadou k vyloučení případné kontaktní alergie na složky používaných extern. Ostatní opatření byla již zmíněná kolagy.

Dobry den,
taky souhlasim s kolegy. Cyklosporin muze bezpecne pouzit i ve fertilnim veku. Pokud otehotni se vysadi a pripadne, ze se vyrazne zhorsi tak muze byt znovu nasazen. U takoveho pacienta si ale myslim, ze je zaklad zapojit do terapie i psychologa, pripadne psychiatra.

Jak již bylo konstatováno řadou kolegů, terapie je značně limitována. Přikláním se k doporučení intenzivní lokální terapie emolientii, intervalově pak lokálními kortikosteroidy a inhibitory kalcineurinu. systémově antihistaminika. I přes plánování gravidity je nutné konstatovat, že nasazení cyklosporinu by mělo nastartovat významné zlepšení, dietní opatření s vyloučením prokázaných alergenů a a pokus o eliminaci všech suspektních spouštěcích faktorů.